Opisz cykl rozwojowy motylicy wątrobowej
Wymienić nicienie, które pasożytują w kale.. Skorupka jaja rozpuszcza się i uwalnia larwę (onkosferę).przy pomocy haczyków larwa wwierca się w ściany jelita i przedostaje do naczyń krwionośnych,larwy osadzają się w narządach i mięśniach 3.. Tam larwa przekształca się w wągra: to pęcherzyk w którym znajduje się główka tasiemca.. U człowieka jej masa wynosi ok. 1500-1700 g u dorosłego mężczyzny, a u kobiety 1300-1500 g.Uzupełnij tabelę dotyczącą cyklu rozwojowego płazińców.. • Motylica wątrobowa powoduje chorobę zwaną fascjolozą.Motylica wątrobowa posiada dwie takie przyssawki, jedną z przodu, druga na części brzusznej.. Urzęsiona larwa (miracidium) wnika aktywnie do ciała ślimaka błotniarki moczarowej, gdzie przekształca się w workowatą sporocystę.. 2) jaja muszą trafić do wody, rozwija się 1 pokolenie larwalne (dziwadełko)Podaj nazwy opisanych wyżej form współżycia.. Gdy jaja przedostaną się na podmokłą glebę, na mokrą roślinność, do rowów melioracyjnych, wówczas wylęgają się z nich orzęsione, pływające larwy - dziwadełka (miracidia, l.poj.. Egzamin maturalny z biologii Poziom rozszerzony 7 Zadanie 14.. Płazińce.. Ciało płazińców.. 1. symbioza, 2. pasożytnictwo.. Czas czytania: 2 minuty.. Jaja muszą się dostać do przewodu pokarmowego 2.. Dorosłe larwy znajduja się w wątrobie żywiciela - owcy.. B. Miracidium, sporocysta, procerkoid, cerkaria.Źródło: biologiaogul.blogspot.com; "Biologia" - Andrzej Czubaj - Cykl rozwojowy Motylicy wątrobowej..

Cykl rozwojowy motylicy wątrobowej.

A. Dziwadełko, sporocysta, cerkaria, onkosfera.. Wewnątrz każdej sporocysty rozwijają się liczne,PRZYWRY - motylica wątrobowa.CYKL ROZWOJOWY.. Aby doszło do dalszego rozwoju uwolnione z członów jaja (które mogą w środowisku zewnętrznym przetrwać do kilku miesięcy) muszą zostać zjedzone prze .Cykl rozwojowy motylicy wątrobowej Zaznacz: żywiciel ostateczny, żywiciel pośredni, jajo, miracidium, sporocysta, redia, cerkaria, metacerkaria, postać dorosła Gatunek: Tasiemiec uzbrojony - Taenia solium Morfologia Żywiciele Typy larw Sposób zarażenia Objawy choroboweCykl rozwojowy tasiemców- 1.. 1) motylica w wątrobie składa jaja, które wraz z kałem wydostają się na zewnątrz.. Jaja wraz z żółcią dostają się do układu pokarmowego i z kałem są usuwane na zewnątrz.. Układ nerwowy płazińców.. PRZYWRY - motylica wątrobowa.CYKL ROZWOJOWY.. Po wykryciu motylicy wątrobowej należy jak najszybciej wprowadzić leczenie.Jak zostaną zjedzone przez żywiciela ostatecznego, cysty wokół nich zanikają, a uwolnione larwy przedostają się z krwią do wątroby.. Przekształcają się w postaci dojrzałe i po przejściu do przewodów żółciowych, rozmnażają się i wchodzą w kolejny cykl.. Do objawów tego pasożyta w wątrobie zalicza się: wysypkę na skórze i świąd, bóle brzucha, powiększenie wątroby (hepatomegalia) czy brak apetytu i zaburzenia trawienia..

Cykl rozwojowy motylicy.

Zadania pochodzą z oficjalnych arkuszy maturalnych CKE, które służyły przeprowadzaniu majowych egzaminów.. Wymień cechy pozwalające na rozróżnienie nicieni od innych bezkręgowców orazPrzydatność 70% Przywry - cykl rozwojowy.. Dorosłe larwy znajduja się w wątrobie żywiciela - owcy.. Co ważne, motylicą wątrobową nie można zarazić się od człowieka oraz choroba ta nie jest przenoszona z jednego organizmu ludzkiego na drugi.Cykl rozwoju motylicy wątrobowej obejmuje następujące etapy: Jaja, wydalane z kałem poprzedniego właściciela w środowisku wodnym.. miracidium - dziwadełko).Motylica wątrobowa to przywra, która wywołuje chorobę pasożytniczą o nazwie fascjoloza.. Motylica wątrobowa ( Fasciola hepatica) jest bezwzględnym pasożytem będącym przedstawicielem przywr.. Leczenie naturalne ziołami wspomaga proces regeneracji wątroby i pozwala usunąć pasożyty z organizmu.. Larwy z ogona (cercaria), który opuścił małży i wolnym obrocie w rozległości wód.cyklu rozwojowego wykazują obydwa stadia .. W wodzie uwalniana jest orzęsiona larwa, dziwadełko.. Diagnostyka polega na wykryciu jej przywry w kale.. Motylica wątrobowa jest pasożytem o złożonym cyklu rozwojowym, wywołującym fascjolozę u człowieka..

Budowa i cykl rozwojowy tasiemców.

Zaznacz punkt, w którym wymieniono wyłącznie nazwy larw motylicy wątrobowej.. Larwa, wędrując w poszukiwaniu mięczaków wodnych.. *Fascjoloza (łac. fasciolosis) - jest to choroba pasożytnicza, wywoływana przez motylicę wątrobową (Fasciola hepatica).Cykl rozwojowy Zapłodnione jaja wraz z żółcią zostają przesunięte do jelit, a następnie wydalone z kałem.. Z jaj.Pełny cykl rozwoju tego pasożyta trwa zaledwie 3-4 tygodnie.. Jaja wraz z żółcią dostają się do układu pokarmowego i z kałem są usuwane na zewnątrz.znalazł motylicę wątrobową w wątrobie .. opisał choroby wywoływane przez .. Te pasożyty nie są w stanie zakończyć swojego cyklu rozwojowego bez żywiciela.. Proces rozwoju i zarażenia wygląda trochę inaczej, niż w przypadku tradycyjnych pasożytów.. W przewodach żółciowych dochodzi do zapłodnienia.. robaki płaskie.. Motylica wątrobowa Fasciola hepatica.. W przewodach żółciowych dochodzi do zapłodnienia.. ἧπαρ, łac. hepar) - wielofunkcyjny gruczoł obecny u wszystkich kręgowców, a także u niektórych innych zwierząt.Stanowi część układu pokarmowego położoną wewnątrzotrzewnowo.U większości zwierząt dzieli się na dwa płaty.. Wskaż żywiciela pośredniego, ostatecznego oraz sposoby uniknięcia zakażeniom..

Cykle rozwojowe motylicy wątrobowej i ich miejsce.

W jaki sposób pies zaraża się tasiemcem psim, a w jaki bąblowcem?. 11 Zadanie.. Rozwój motylicy jest bardzo skomplikowanym cyklem, w którym występuje wiele pokoleń larw.. Po połknięciu jaj pasożyta, przemieszcza się wzdłuż przewodu pokarmowego, by ostatecznie zostać wydalonym wraz z kałem.3.. Jaja motylicy dostają się do wody wraz z kałem.. Genetyka -> Motylica wątrobowa ma 12 chromosomów.. Więcej informacji.. 12 Zadanie.. Co dzieje się po zjedzeniu otorbionych jaj włośnia spiralnego?. Czteroznakowy kod zapisany przy każdym zadaniu wskazuje na jego pochodzenie: S/N - "stara"/"nowa" formuła; P/R - poziom podstawowy/rozszerzony; np. 08 - rok 2008.Tasiemce Skoczkowce Sprzężniowce Cykl rozwojowy roślin okrytonasiennych Podstawczaki.. Pasożyt Żywiciel pośredni Żywiciel ostateczny Tasiemiec uzbrojony Motylica wątrobowa 3.. Żywicielem pośrednim motylicy są ślimaki wodne (najważniejszy z nich to błotniarka moczarowa).Motylica wątrobowa - cykl rozwojowy, objawy, leczenie naturalne.. Diagnostyka polega na wykryciu jaj przywry w kale.Cykl rozwojowy motylicy jest złożony.. Leczenie motylicy wątrobowej wymaga pobytu w szpitalu.- cykl rozwojowy z dwoma żywicielami - np. motylica wątrobowa (pasożyt ssaków, niekiedy człowieka) - posiadają jelito .. Porównanie członu macicznego tasiemca psiego i nieuzbrojonego.. a) Opisany pasożyt to .Wątroba (grec.. Układ wydalniczy płazińców.6.. Traci tam orzęsienie, przeobraża się i zmienia w sporocystę.Łacińska nazwa motylicy wątrobowej to Fasciola hepatica.Motylica wnika do organizmu ludzkiego po to, by rozpocząć tam nowy cykl życia.. 8.Zadania maturalne z Biologii Tematyka: wirusy, wiriody, priony, bakterie, sinice, protisty, grzyby.. Motylica wątrobowa występuje zarówno u zwierząt, jak i u ludzi, dając podobne objawy zakażenia.. Żywicielem ostatecznym jest ssak roślinożerny.. Opisz cykle rozwojowe poniższych pasożytniczychpłazińców: tasiemca uzbrojonego, tasiemca nieuzbrojonego, motylicy wątrobowej, przywry krwi.. pasożyty stenokseniczne (wąskie spektrum żywicieli), np. Taenia saginata, Ascaris lumbricoides u człowieka.Cykl rozwojowy tasiemca nieuzbrojonego Dojrzałe człony, które zawierają zapłodnione jaja odrywają się i wraz z kałem wydostają się na zewnątrz ciała żywiciela ostatecznego ..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt