Charakterystyka antygony jako postaci tragicznej
Żaden wybór nie był do końca dobry, Antygona jednak musiała zdecydować.Antygona jako postać tragiczna.. - Sciaga.pl.. Antygona, tytułowa postać z dramatu Sofoklesa, zrodziła się z kazirodczego związku Edypa i Jokasty.. Wszystkich wokoło podejrzewa o przekupność.. Myślę, że każdy z nas stawał lub stanie kiedyś przed wyborem.. Wyjątkowo tragiczne są ostatnie słowa Kreona: Wszystko mi łamie się w ręku,Charakterystyka Antygony.. Antygona jest siostrą Ismeny oraz tragicznie zmarłych Polinejkesa i Eteokla.. Wrzesień 20, 2017 Uncategorized admin.. Uważa, że jego sądy są jedynymi słusznymi i nie przyjmuje krytyki syna, jako że ten jest młodszy.. Gdy Edyp dowiedział się o tym popełnił samobójstwo i zginął w złej sławie.Przykładem postaci tragicznej jest Antygona, która musi dokonać wyboru między dwoma racjami, z których obie są równie ważne i sprzeczne ze sobą.. Jest dumną i pewną siebie młoda kobietą.. Antygona to młoda dziewczyna.. Autor zaczerpnął fabułę z mitologii.. Antygona to przykład wzorcowej tragedii antycznej.Podstawowe informacje o bohaterce.. W dramacie Sofoklesa pt. „ Antygona " bohaterem tragicznym jest tytułowa postać.. Z kazirodczego związku narodziła się również Ismena oraz dwaj bracia: Eteokles i Polinejkes.Podaję tutaj linki do prac: "Jaka jesteś Antygono"-czyli charakterystyka postaci chrakterystyka Antygony Charakterystyka Alka z "Kamieni na szaniec' chrakterystyka Alk Którą Panne Powinien Wybrać Zbyszko-charakterystyka Porównawcza Jagienki I Danusi -"Krzyżacy "charakterystyka danusi i Jagienki Zemsta-charakterystyka Porównawcza Cześnika I Rejenta .Antygona - tragedia Sofoklesa z roku 442 p.n.e. Antygona, wybrała zgodnie ze swoim sumieniem prawo boskie i poniosła za to śmierć.Zobacz 1 odpowiedź na zadanie: Charakterystyka Antygony jako postaci tragicznej.Antygona jako postać tragiczna..

Antygona - charakterystyka postaci.

Taki jej wizerunek zaprezentowany jest już w Prologu.Tytułową bohaterką dramatu Sofoklesa pt. „ Antygona " jest właśnie Antygona z rodu Labdajkidów, córka Edypa i Jokasty.. Jest ona młodą dziewczyną, narzeczoną Hajmona.. Antygona była córką Edypa, króla Teb oraz jego matki i żony, Jokasty.. Bardzo kocha Antygonę, boi się o jej życie i występuje w jej obronie.. Niekiedy jest to błahy problem a czasami od naszego wyboru będzie zależało nasze przyszłe życie.„Słownik terminów literackich" podaje, że bohater tragiczny to postać, której każdy wybór jest złym wyborem, a każde rozwiązanie niesia niekorzystne dla niej rozwiązanie.. Jego cechy charakteru poznajemy głównie po rozmowie z ojcem.. Tytułowa bohaterka kierowała się prawem boskim, a Kreon zasadą, że zdrajcę należy ukarać.. Poznajemy ją w momencie moralnych rozterek.Antygona - pozostali bohaterowie.. Autor: 15niunia15.. Antygona miała do podjęcia trudną decyzję: trwać przy prawie boskim czy wysłuchać rozkazów władcy, ale sprzeciwić się bogom?. W dramacie Sofoklesa pt. " Antygona" bohaterem tragicznym jest tytułowa postać.. Pierwszym argumentem potwierdzającym tezę jest to, że nad losem Labdakidów ciążyło Fatum.. Jest ona młodą dziewczyną, narzeczoną Hajmona.. Antygona jest siostrą Ismeny oraz tragicznie zmarłych Polinejkesa i Eteokla..

Smutnych losów prowadzących do tragicznej śmierci tej pary nie trzeba chyba przypominać - wszak wszyscy je znają.

Pochodzi ona z przeklętego rodu Labdakidów, była owocem kazirodczego .Będę starała bronić tezy, że Antygona to postać tragiczna.. Ich racje są sprzeczne, dlatego prowadzą do tragicznego konfliktu.. Antygona z pewnością jest bohaterką tragiczną, ale dlaczego?. Antygona miała do podjęcia trudną decyzję: trwać przy prawie boskim czy wysłuchać rozkazów władcy, ale sprzeciwić się bogom?. Żeby dobrze zrozumieć akcję dramatu, dobrze jest zapoznać się najpierw z dziejami rodu nie ujętymi w treści dzieła.Zarówno Antygona jak i Kreon są bohaterami tragicznymi.. Tragizm może być rozumiany jako sytuacja bez wyjścia.. Liceum Język polski Antyk i Biblia Charakterystyka.. Poznajemy ją w momencie moralnych rozterek.Antygona była córką Edypa, króla Teb oraz jego matki i żony, Jokasty.. Ma kochaną siostrę Ismenę i dwóch braci: Polinejkesa i Eteoklesa.. Pierwsze słowa, jakie padają z jego ust, świadczą o jego uległości w stosunku do Kreona.W tragedii pt. „Antygona" autorstwa Sofoklesa został opisany konflikt dwóch równorzędnych racji: Antygony, która kierując się uczuciami zrobiła wszystko, aby pogrzebać brata, choć ten zdradził ojczyznę i z rozkazu władcy jego ciało miało pozostać bez pochówku, oraz Kreona - bezwzględnego władcy, który kierując się dobrem państwa i racjami rozumu, skazał zdrajcę na dotkliwą karę.Będę starała bronić tezy, że Antygona to postać tragiczna..

Musiała bowiem wybrać pomiędzy prawem boskim a ludzkim.Antygona z rodu Labdakidów jest tytułową postacią tragedii Sofoklesa.

Nazywana jest tragedią władzy i klasyfikowana jako chronologicznie ostatnia z cyklu trzech tragedii tebańskich (Król Edyp, Edyp w Kolonie, Antygona) opartych na mitach o tebańskim rodzie Labdakidów.krÓl edyp - sofokles - opis postaci, charakterystyki admin, sob., 10/18/2008 - 21:15 Translator Polsko Niemiecki - Niemiecko Polski - darmowe tłumaczenie tekstówUżywa terroru jako środka władzy.. Antygona była córką Edypa, króla Teb oraz jego matki i żony, Jokasty.. Hajmon - syn Kreona, narzeczony Antygony.. Znalazła się w niej tytułowa bohaterka jednego ze siedmiu zachowanych dramatów Sofoklesa - Antygona tu.. Dopiero autorytet w postaci starego wieszcza przekonuje go do zmiany decyzji.Opracowanie Antygony Sofoklesa Czas realizacji: 5 godzin lekcyjnych Miejsce realizacji: sala szkolna Wstęp: Antygona Sofoklesa to jedna z obowiązkowych lektur przeznaczonych do omawiania w kl. III gimnazjum (w Programie nauczania Język polski dla klas I III gimnazjum została uwzględniona w kręgu tematycznym: Postawy życiowe i wybory .. Kreon, obcy władca uznał polinejkesa za zdrajce i zakazał jego pochówku.Plik antygona jako postac tragiczna charakterystyka.zip na koncie użytkownika skhushishukla • Data dodania: 29 mar 2016Kreon, podobnie jak Antygona, jest bohaterem tragicznym..

Żaden wybór nie był do końca dobry, Antygona jednak musiała zdecydować.Antygona- bohaterka tragedii Sofoklesa, postać tragiczna i heroiczna- charakterystyka.

Tytułowa bohaterka tragedii Sofoklesa, Antygona, wywodziła się z przeklętego przez bogów rodu Labdakidów.. Z kazirodczego związku narodziła się również Ismena oraz dwaj bracia: Eteokles i Polinejkes.26.11.2013.. Najpierw Edyp zabił swojego ojca, Lajosa i żeni się z wdową po Laosie, czyli z własną matką.. Antygona nie musiała obawiać się śmierci, natomiast Kreon jest pewien swojego potępienia.. Najpierw Edyp zabił swojego ojca, Lajosa i żeni się z wdową po Laosie, czyli z własną matką.. Hajmon kocha także ojca.. Po tragicznej śmierci braci, Eteoklesa i Polinejkesa, postanowiła wbrew zakazowi króla pochować zwłoki Polinejkesa, który uważany za zdrajcę ojczyzny na mocy królewskiego rozporządzenia miał zostać wyrzucony na pożarcie sępom i psom.Jest właściwym bohaterem tragicznym, którego konsekwencja i duma, powodują śmierć wszystkich, których kocha.. On również musi wybierać pomiędzy równorzędnymi racjami: dobrem ogółu a dobrem prywatnym, zachowaniem autorytetu władcy a podważeniem go.Antygona to jedna z trzech sztuk Sofoklesa opowiadających o rodzie Labdakidów.. Osią utworu jest konflikt tragiczny między Kreonem (królem reprezentującym racje państwa) i Antygoną (buntowniczką walczącą o dobro jednostki)..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt