Napisz opowiadanie o dalszych losach niewidomej dziewczynki katarynka
Nadszedł też czas, żebyście dowiedzieli się czym jest nowela, której "Katarynka" jest przykładem :) 2.. 29 lutego 2020 0 Przez admin Pan Tomasz już dwa dni po odkryciu, że dziewczynka jest niewidoma, dał jej matce adresy okulistów, których znał.W noweli Bolesława Prusa pt. „Katarynka" opisane są losy niewidomej dziewczynki i mecenasa Tomasza, który zdecydował się jej pomóc.. Gdy pan Tomasz zorientował się, że mieszka naprzeciwko niewidomej dziewczynki, bez wahania postanowił jej pomóc.. 6.Temat: Poznajemy cechy noweli na przykładzie "Katarynki".. Ładna, młoda kobieta pracuje w domu jako krawcowa.. - krzyknęła… Czytaj dalej →Zadanie: napisz opowiadanie z dialogiem o tym jak potoczyły się dalsze losy pana tomasza na podstawie lektury katarynka proszę o pomoc z polakaNie znamy zakończenia dalszych losów bohaterów, ale domyślam się, że B. Prus w ten sposób nawiązuje kontakt z czytelnikiem, by zmusić go do myślenia o problemie.Bolesław Prus - Katarynka - Dalsze losy niewidomej dziewczynki - Opowiadanie Dominika Grabowska 20 sierpnia, 2013 język polski , Szkoła podstawowa 1 Comment Pewnego dnia .Niewidoma dziewczynka tańczyła, cieszyła się muzyką.. Charakterystykę pana Tomasza ( 150 słów).. Uczniowie ustnie w kilku zdaniach przedstawiają swój własny sąd o postaci.. Gdy pan Tomasz zorientował się, że mieszka naprzeciwko niewidomej dziewczynki, bez wahania postanowił jej pomóc..

Dalsze losy niewidomej dziewczynki z Katarynki.

Wydarzenia rozgrywają się w XIX wiecznej Warszawie.. Opowiadanie o dalszych losach bohaterów( p.Tomasza, niewidomej dziewczynki i jej matki) Proszę codziennie przesyłać prace na e-mail: [email protected] reakcję niewidomej dziewczynki na dźwięki katarynki.. Dziewczynkę cechują spokój, opanowanie, poddanie się losowi.Matka niewidomej dziewczynki - prawie nieobecna w utworze.. Nauczyciel dokonuje oceny.. Przyprowadzony przez służbę Tomasza lokaj spodziewał się kary za niedopilnowanie obowiązków.. Jednakże Pan Tomasz nakazał mu, by w zamian za stosowną opłatę, każdego dnia wpuszczał na podwórze katarynkę.. napisz opowiadanie odtworcze w narracji pierwszoosobowej zadanie dodane 27 marca 2011 w Język polski przez użytkownika niezalogowany [Szkoła podstawowa]jakie mogą być dalsze losy niewidomej dziewczynki b.prus katarynka.. Miał szerokie grono przyjaciół, w którym… Czytaj dalej →Historia niewidomej dziewczynki z noweli katarynka .. Pan Tomasz jest głównym bohaterem, jest on mężczyzną w średnim wieku.. Niestety kobieta nie chciała podjąć próby leczenia córki, ponieważ nie miała pieniędzy.. Wprowadza się do mieszkania naprzeciwko kamienicy pana Tomasza, gdzie mieszka razem ze swoją matką i jej przyjaciółką.. Lekarze twierdzili, że dziewczynka odzyska wzrok, ale będzie musiała prześć trudną opaerację..

~ na 06.05 - w zeszyciNapisz opowiadanie o dalszych losach niewidomej dziewczynki z lektury „Katarynka".

€ Cele lekcji:utworu (niewidomej dziewczynki i starego mecenasa - pana Tomasza), co fabu- larnie byłoby w zupełności uprawnione.. Katarynka pojawia się tu w formie istotnego dodatku.Bardzo krótka, bo to nowela, ale bardzo wzruszająca opowieść.. Przeczytaj.. Mężczyzna postanowił więc finansować zabieg małej sąsiadki.Charakterystyka niewidomej dziewczynki, Ośmioletnia ociemniała dziewczynka wraz z matką i jej koleżanką od niedługiego czasu zamieszkuje lokal przeznaczony dla mniej zamożnych najemców, mieszczący się na wprost okien pana Tomasza.Bolesław Prus - Katarynka - Charakterystyka dziewczynki Dominika Grabowska 19 sierpnia, 2013 język polski , Szkoła podstawowa 1 Comment Dziewczynka, która występuje w noweli Bolesława Prusa Katarynka miała 8 lat.. Plan wydarzeń.. Miał szerokie grono przyjaciół, w którym był lekarz o imieniu Krzysztof.Dalsze losy niewidomej dziewczynki - Katarynka".. Napisz jak potoczyłyby się losy dziewczynki .Bolesław Prus - Katarynka - Dalsze losy niewidomej dziewczynki - Opowiadanie Dominika Grabowska 20 sierpnia, 2013 język polski , Szkoła podstawowa 1 Comment Pewnego dnia pan Tomasz wybiegł ze swego gabinetu z listą najlepszych okulistów.W noweli Bolesława Prusa pt. "Katarynka" opisane są losy niewidomej dziewczynki i mecenasa Tomasza, który zdecydował się jej pomóc..

Następnie uczniowie piszą opowiadanie twórcze o dalszych losach niewidomej dziewczynki.

Postanowiły one połączyć siły, b.Przydatność 80% Dalsze losy niewidomej dziewczynki - "Katarynka''.. dzieje życia dziewczynki 3.. 3.Zaproszenie na koncert katarynek, który odbędzie się na podwórzu kamienicy.. Ta wiadomość dała jej wielką nadzieję na normalne życie.. Wraz z córką i swą koleżanką zamieszkuje lokal dla niezamożnych najemców.. Warto ją poznać, ponieważ to klasyka i wstyd jej nie znać.. Na początku lektury dowiadujemy się jedynie, że pan Tomasz mieszka w Warszawie, o czym informują nas nazwy ulic i placów, którymi lubił przechadzać się mężczyzna.I tak zawsze był pobłażliwy dla niedoskonałości ludzkie , a o występkach nie rozma-Umiarkowanie wiał.. Pan Tomasz jest prawnikiem , prowadzi bardzo poukładane życie.. O wydarzeniach opowiada"Katarynka" BolesBawa Prusa Data dodania: 2011-05-24 22:14:06 Autor: Magdalena Polak KONSPEKT LEKCJI J˘ZYKA POLSKIEGO W KLASIE €I GIMNAZJUM Temat lekcji: W krainie ciemno[ci, czyli o smutnym losie niewidomej dziewczynki BolesBaw Prus ˚Katarynka ˛.. Nauczyciel przygotowuje quiz oraz krzyżówkę z hasłami i pytaniami odnoszącymi się do NaCoBeZU do lekcji, porządkujące wiedzę uczniów.. Jest zamożny, jego zainteresowaniem jest sztuka.. Ta wiadomość dała jej wiwlką nadzieję na normalne życie.Dalsze losy niewidomej dziewczynki - "Katarynka''..

Do pokoju weszła matka niewidomej dziewczynki.

Warto ja poznać szczególnie, że jest bardzo prosta i zrozumiała.. 1 ocena .. Katarynka dalsze opowiadanie 2011-10-24 19:22:40; .. szła dalej ulicą do okulisty.. Nowela opowiada historię o katarynce, zawziętym dorosłym człowieku i niewidomej dziewczynce.. Oto — nienawidził kataryniarzy i katarynek¹².. Nanieszczęście,żadenśmiertelniknie estwolnyod akiegośdziwactwa,apanTomasz miał także swo e. Zapisz Nowela to krótki utwór, napisany prozą.. Prowadzi samotny tryb życie.Pana Tomasza, jednego z głównych bohaterów noweli pozytywistycznej „Katarynka" pióra Bolesława Prusa, poznajemy poprzez wypowiedzi trzecioosobowego narratora utworu.. 5. zadanie domowe.. Dzisiaj kończymy lekcje poświęcone "Katarynce".. Pan Tomasz już dwa dni po odkryciu, że dziewczynka jest niewidoma, dał jej matce adresy okulistów, których znał.. Niestety kobieta nie chciała podjąć próby leczenia córki, ponieważ nie miała pieniędzy.. Lekarze twierdzili, że dziewczynka odzyska wzrok, ale będzie musiała przejść trudną operację.. Zbyt zaabsorbowana utrzymaniem siebie i dziecka, stara się jednak być przy nim w miarę swych możliwości.Niewidoma dziewczynka ma około ośmiu lat, ciemne włosy i ładną twarz.. Powinienem był zająć się nim od dawna - pomyślał mecenas.Nagle, gdy otwierał książkę telefoniczną, by poszukać numeru do okulisty, usłyszał pukanie do drzwi.-Kto tam?. Mama dziewczynki zajmuje się szyciem, natomiast druga kobieta jest pończoszniczką.. Mieszkała z matką i starszą panią w wynajmowanym lokalu.-Biedne dziecko!. Sam zaś postanowił udać się do kilku okulistów i zająć .Dziewczynka jest skłonna do wzruszeń, chciałaby poznać cały świat, tańczy, głośno klaszcze i płacze, słysząc katarynkę.. Jest to zabieg świadomy, jakkolwiek sku-pienie się na tytułowym przedmiocie bynajmniej nie okazuje się równoznaczne z jego szczegółowym opisem.. Przyślij do sprawdzenia do 08.05.2020 r. na adres [email protected] Lekcja 29 Nie ma okazji słuchać pięknych koncertów, ale umie dostrzec piękno nawet w fałszywej muzyce katarynki.. Omówienie zmian w zachowaniu bohatera.. napisz opowiadanie odtworcze w narracji pierwszoosobowej zadanie dodane 27 marca 2011 w Język polski przez użytkownika niezalogowany [Szkoła podstawowa]Historia niewidomej dziewczynki z noweli katarynka .. - zawołał.Drzwi się otworzyły.. Pan Tomasz już dwa dni po odkryciu, że dziewczynka jest niewidoma, dał jej matce adresy okulistów, których znał.. Dopiero gdy kataryniarz kończył swój koncert, szła dalej ulicą do okulisty.. Płakała.-O Boże!.Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt