Opisz dalsze losy pana tomasza i niewidomej dziewczynki
Plan wydarzeń.. Siedział struty na kanapie.. Omówienie zmian w zachowaniu bohatera.. Wspólne elementy w życiu pana Tomasza i niewidomej dziewczynki: obydwoje mieszkają w tej samej kamienicy,Dziewczynka - jej kalectwo jest efektem przebytej choroby.. Na podstawie noweli "katarynka".. W noweli Bolesława Prusa pt. "Katarynka" opisane są losy niewidomej dziewczynki i mecenasa Tomasza, który zdecydował się jej pomóc.. Niezwykle zamożny .Bohaterami „Katarynki" Prusa są sąsiedzi: pan Tomasz i niewidoma dziewczynka.. Zbulwersował się, ponieważ musiał rozwiązać pewną poplątaną sprawę odnośnie do pracy.Temat: Dlaczego pan Tomasz zmienił swój stosunek do katarynek i kataryniarzy?. 4.Opisz pana Tomasza., Opisz dziewczynkę., Czym zajmowała się mama?, Czym zajmowała się Pani, która mieszkała z dziewczynką i jej mamą ?, Dlaczego dziewczynka była niewidoma?, Czym interesował się pan Tomasz?, Jak zakończyła się "Katarynka?, Czego nie lubił pan Tomasz i dlaczego?, Kto jest autorem noweli?. Pan Tomasz często obserwował sąsiadki i zastanawiał się, dlaczego kilkuletnia dziewczynka jest tak smutna i niechętna do zabawy.. 6.Zajmowały się szyciem oraz wyrabianiem pończoch i kaftaników.. Polub to zadanie.. Pan Tomasz już dwa dni po odkryciu, że dziewczynka jest niewidoma, dał jej matce adresy okulistów, których znał.. Mama dziewczynki zajmuje się szyciem, natomiast druga kobieta jest pończoszniczką..

"Dalsze losy pana tomasza i niewidomej dziewczynki" +2 głosów.

Wtedy Pan Tomasz zorientował się, że dziewczynka jest niewidoma.Porównaj życie pana Tomasza i niewidomej dziewczynki.. Mężczyzna postanowił więc finansować zabieg małej sąsiadki.W noweli Bolesława Prusa pt. "Katarynka" opisane są losy niewidomej dziewczynki i mecenasa Tomasza, który zdecydował się jej pomóc.. Projekcja wstecz- powrót do czasów młodości pana Tomasza (relacja narratora); informacja o niechęci głównego bohatera do katarynkowych melodii.. Po jakimś czasie, pan Tomasz spostrzegł, iż dziewczynka jest niewidoma.. Sam zaś postanowił udać się do kilku okulistów i zająć dziewczynką.. Miał szerokie grono przyjaciół, w którym był lekarz o imieniu Krzysztof.. Był to jego dobry znajomy.Jednakże Pan Tomasz nakazał mu, by w zamian za stosowną opłatę, każdego dnia wpuszczał na podwórze katarynkę.. Jakich wiadomości dostarcza nam ten fragment?. Postanowił udać się do niego z nadzieją, że pomoże on jego małej przyjaciółce i jej zrozpaczonej matce.Niewidoma dziewczynka ma około ośmiu lat, ciemne włosy i ładną twarz.. Wśród wielu opowieści, w których dzieci były niesprawiedliwie traktowane przez dorosłych i niesprawiedliwie pokrzywdzone przez los, pojawia się postać pana Tomasza, człowieka o wrażliwym i czułym sercu, który choć trochę próbuje pomóc niewidomej sąsiadce.Bolesław Prus - Katarynka - Dalsze losy niewidomej dziewczynki - Opowiadanie..

Przedstawienie niewidomej dziewczynki.

Pewnego dnia mecenas usłyszał dźwięki katarynki na podwórzu obok.. 7,161 wizyt.. Pewnego dnia pan Tomasz wybiegł ze swego gabinetu z listą najlepszych okulistów.. Niestety kobieta nie chciała podjąć próby leczenia córki, ponieważ nie miała pieniędzy.Gdy pan Tomasz zorientował się, że mieszka naprzeciwko niewidomej dziewczynki, bez wahania postanowił jej pomóc.. b) Napisz list, jaki mogła wysłać dziewczynka do pana Tomasza po odzyskaniu wzroku.. Był zdruzgotany myślą,że dziewczynka jest niewidoma.. Odpowiem na pytanie zawarte w temacie.. Pan Tomasz - mecenas, który nie jest już aktywny zawodowo.. 2.Pan Tomasz na początku jest nieświadomy, że to nieruchawe i blade dziecko nie widzi.. Odczytanie fragmentu przedstawiającego sąd pana Tomasza o katarynkach I reakcję niewidomej dziewczynki na dźwięki katarynki.. Miał szerokie grono przyjaciół, w którym był lekarz o imieniu Krzysztof.. Zaskakujące odkrycie kalectwa dziecka.. Katarynka wzbudza w niej po raz pierwszy radość.. Postanowiły one połączyć siły, b.jak wyobrażasz sobie dalsze losy pana Tomasza i niewidomej dziewczynki książka pt \" Katarynka \" 2009-11-24 15:56:43 Informacje o niewidomej dziewczynce ,, Katarynka " 2019-12-09 20:23:30 Dalsze losy Latarnika ?.

dzieje życia dziewczynki 3.

Filmy.. Następnego dnia pan Tomasz udał się do mieszkania dziewczynki żeby porozmawiać z jej mamą.. Radość odnajduje w doświadczeniach innych zmysłów, jednak od kiedy zamieszkuje podwórko pana Tomasza niemalże nie ma dostępu do dźwięku.. , Na jakiej ulicy mieszkał główny bohater?, W jaki sposób pan Tomasz .. Ośmioletnia niewidoma dziewczynka wraz z matką i jej znajomą wprowadza się do mieszkania mieszczącego się na wprost okien pana Tomasza.. "Dalsze losy pana tomasza i niewidomej dziewczynki" zadanie dodane 6 listopada 2010 w Język polski przez użytkownika danielsow ( -260 ) [Szkoła podstawowa] katarynkaPrzydatność 80% Katarynka - dalsze losy bohaterów.. Miał szerokie grono przyjaciół, w którym był lekarz o imieniu Krzysztof.Bolesław Prus - Katarynka - Dalsze losy niewidomej dziewczynki - Opowiadanie.. Od kiedy dziewczynka umarła, stali się dobrymi przyjaciółmi.Do posiadłości obok wprowadziły się dwie panie z małą, może ośmioletnią dziewczynką.. 3.Grał on smutną piosenkę.. Iwona.. Było mu przykro… Parę lat później odbył się ślub pana Tomasza z kobietą.. Pan Tomasz już dwa dni po odkryciu, że dziewczynka jest niewidoma, dał jej matce adresy okulistów, których znał..

Był to jego dobry znajomy.Dalsze losy niewidomej dziewczynki - Katarynka".

Dominika Grabowska 20 sierpnia, 2013 język polski, Szkoła podstawowa 1 Comment.. 2010-03-27 17:32:30📢 Informacje na temat dalsze losy pana tomasza i niewidomej dziewczynki Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.a) Napisz list, jaki mógł wysłać pan Tomasz do matki niewidomej dziewczynki, w którym proponuje jej swą pomoc dla chorego dziecka.. Przedstawienie pana Tomasza.. Opis Pana Tomasza.. Po paru dniach od pogrzebu dziewczynki poszedł na cmentarz, zapalił znicz i pomodlił się.. katarynka; losy; pan-tomasz; niewidoma-dziewczynka; zadanie dodane 6 listopada 2010 w Język polski przez użytkownika danielsow (-260) [Szkoła podstawowa]a) Zapisz rozmowę, jaką mógł przeprowadzić pan Tomasz z matką niewidomej dziewczynki, podczas której proponuje swą pomoc dla chorego dziecka (uwzględnij reakcję matki).. Spróbuj odnaleźć wspólne elementy.. Opisz w nim emocje dziecka w związku z nową sytuacją.. Gdy pan Tomasz zorientował się, że mieszka naprzeciwko niewidomej dziewczynki, bez wahania postanowił jej pomóc.W noweli Bolesława Prusa pt. "Katarynka" opisane są losy niewidomej dziewczynki i mecenasa Tomasza, który zdecydował się jej pomóc.. Zdążył także nagrodzić finansowo pracę kataryniarza.. Mama dziewczynki nie mogła uwierzyć że obcy mężczyzna chce dobrowolnie pomóc jej córce.Głośne odczytanie fragmentu dotyczącego losów dziewczynki.. Zadzwonił do pewnego lekarza, który mieszkał w Paryżu.. Nienawiść Tomasza do kataryniarzy.. Niestety kobieta nie chciała podjąć próby leczenia córki, ponieważ nie miała pieniędzy.. Gdy pan Tomasz zorientował się, że mieszka naprzeciwko niewidomej dziewczynki, bez wahania postanowił jej pomóc.. Orientuje się dopiero, gdy staje się mimowolnym świadkiem sceny, w której dziewczynka wystawiwszy się w swoim oknie na działanie ostrych promieni słonecznych, nie reaguje na jaskrawość światła.1.. Zadzwonił do pewnego lekarza, który mieszkał w Paryżu.. Pewnego dnia dostrzegł, że dziecko wpatruje się prosto w słońce.. Panu Tomaszowi było to obojętne.. Pewnego dnia pan Tomasz wybiegł ze swego gabinetu z listą najlepszych okulistów.. potrzebne na poniedziałek..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt