Opisz odmiany alotropowe fosforu
Fosfor występuje, w kilku odmianach alotropowych.. Pojęcie alotropii.. Moderator: #Chemia.. Zmiana tych warunków może spowodować przemiany alotropowe.. W wodzie i ai- koholu jest on prawie nierozpuszczalny, nieco .Oprócz tego, z białej odmiany fosforu wytwarzano zapałki, jednak zaprzestano ich produkcji z powodu toksyczności białego fosforu (dla człowieka o wadze 60 kg śmiertelna dawka wynosi 100 mg).. Fosfor występuje, podobnie jak siarka, w kilku odmianach alotro- powych.. Miedzy innymi w postaci fosforu białego, czerwonego, czarnego, fioletowego.. Każda odmiana alotropowa jest trwała w pewnym zakresie temperatury i ciśnienia.. Skorzystaj z różnych źródeł informacji.. Najczęściej spotykaną odmianą jest tzw. fosfor biały, substancja bezbarwna, przeświecająca, miękka jak wosk.. Zapoznajmy się z tym tematem bardziej szczegółowo.. Wyróżnia się cztery odmiany alotropowe fosforu: fosfor biały, fosfor czerwony, fosfor fioletowy oraz fosfor czarny.. Jest średnio reaktywny chemicznie.. Bywa klasyfikowany jako jedna z odmian fosforu czerwonego.. Polub to zadanie.. Posted in Chemia nieorganiczna.. W wodzie i alkoholu jest on prawie nie rozpuszczalny, nieco rozpuszcza się w eterze,Węgiel występuje w trzech odmianach alotropowych: grafitu, diamentu i fullerenów.. Z ostatniego z wymienionych rozpuszczalników fosfor wydziela się po odparowaniu w postaci kryształów układu regularnego o połysku diamentowym.Odmiany alotropowe fosforu Fosfor biały (żółty) Zastosowanie: - -stosowany jako trutka na gryzonie -dawniej produkowano z niego zapałki, obecnie pokrywa powierzchnie pudełka służącą do pocierania zapałek Właściwości: -Miękki jak wosk, posiada nieprzyjemny zapach -substancjaWłasności fosforu..

Odmiany alotropowe.

Odmiany alotropowe mają również między innymi:Fosfor w stanie stałym występuje w kilku odmianach alotropowych.. Posty: 6 • Strona 1 z 1.. Fosfor biały Najbardziej aktywna odmiana alotropowa fosforu.Jednak zjawisko świecenia fosforu jest nazywane chemiluminescencją, gdyż jest wynikiem reakcji utleniania.. Fosfor występuje w czterech odmianach alotropowych, jako: fosfor biały, czerwony, fioletowy oraz czarnyOdmiany alotropowe fosforu; fosfor biały (żółty) fosfor czerwony; fosfor fioletowy; fosfor czarny; fosforen Ostatnio edytowano 29 gru 2018 o 22:45.. W naturze istnieje kilka alotropowych modyfikacji fosforu.. Najczęściej spotykaną odmianą jest tzw. fosfor biały, ciało bezbarwne, przeświecające, miękkie jak wosk.. Zagadnieniami chemicznymi w Wikipedii zajmuje się Projekt Chemia.. Najwięcej fosforu potrzebują dzieci i młodzież w wieku od 10 do 18 lat, aż 1250 mg na dobę, ze względu na proces dojrzewania.Fosfor wykazuje zdolność do chemiluminescencji, która powoduje, że świeci on w ciemności.. Oprócz węgla znane są odmiany alotropowe arsenu, fosforu, cyny, selenu, antymonu czy siarki.FOSFOR występuje w trzech odmianach alotropowych jako : fosfor biały,fioletowy i czarny..

Dawkowanie fosforu.

Treść .Fosfor fioletowy (fioletowy fosfor Hittorfa) - jedna z odmian alotropowych fosforu, otrzymana po raz pierwszy w roku 1865 przez J.W. Hittorfa.. Ma on barwę szarą, połysk metaliczny, przewodzi prąd elektryczny.. Najczęściej spotykaną odmianą jest tzw. fosfor biały, ciało bezbarwne, przeświecające, miękkie jak wosk.. Siarka jednoskośna jest trwała tylko w przedziale temperatury 96-119°C.Sprawdź tłumaczenia 'odmiana alotropowa fosforu' na język Angielski.. Oczywiście dawkowanie fosforu uzależnione jest między innymi od wieku człowieka.. Każda z tych odmian jest trwała w pewnym zakresie temperatury i .Pytanie maturalne: Fosfor występuje w postaciach alotropowych.. Fosfor biały zwany również żółtym jest odmianą nietrwałą wykazującą tendencję do przechodzenia w inne, bardziej trwałe odmiany.. Show full text.Fosfor jest pierwiastkiem występującym w czterech odmianach alotropowych, jako: fosfor biały, czerwony, fioletowy oraz czarny.. Jak wskazują te nazwy, dwie pierwsze odmiany są krystaliczne.. W wodzie i alkoholu jest on prawie nie rozpuszczalny, nieco rozpuszcza się w eterze, łatwo- w trójchlorku fosforu, chlorku siarki i siarczku węgla.Napisz, które pierwiastki chemiczne (oprócz węgla, tlenu i fosforu) mają odmiany alotropowe.. Witam_____Istnieją trzy odmiany alotropowe siarki: rombowa, jednoskośna i bezpostaciowa..

Fosfor czarny Najtrwalsza odmiana fosforu.

Najtrwalsza, a więc i najpospolitsza jest odmiana rombowa.. przez rtecwet » Cz maja 14, 2015 9:08 am .. Zapoznaj się z przykładami tłumaczeń 'odmiana alotropowa fosforu' w zdaniach, posłuchaj wymowy i przejrzyj gramatykę.. Każda z tych odmian jest trwała w pewnym zakresie temperatury i ciśnienia.. Nasz artykuł poświęcony jest właściwościom tej konkretnej substancji.. Powstaje w wyniku ogrzewania fosforu czerwonego w próżni w temperaturze ok. 530 °C.Fosfor jest ciałem stałym, niemetalem występującym w kilku odmianach alotropowych.. Otrzymywany przez ogrzewanie fosforu białego bez dostępu tlenu w temp.. W wodzie i alkoholu jest on prawie nie rozpuszczalny, nieco rozpuszcza się w eterze, łatwo- w trójchlorku fosforu, chlorku siarki i siarczku węgla.. Najbardziej znane to fosfor biały i czerwony.. Pierwiastki chemiczne mogą tworzyć różne rodzaje prostych substancji.Fosfor występuje w czterech odmianach alotropowych, jako: fosfor biały, czerwony, fioletowy oraz czarny.Znamy odmiany alotropowe węgla, arsenu, cyny, fosforu, antymonu, selenu, siarki.. Zjawisko to polega na występowaniu tego samego pierwiastka chemicznego w dwóch, lub większej ilości form krystalicznych (np. węgiel w formie grafitu, diamentu, fullerenów) albo cząsteczkowych (tlen O 2 i ozon O 3), nazywane są odmianami alotropowymi..

Odmiany alotropowe fosforu - czy sie uda otrzymać?

Istnieją trzy odmiany alotropowe węgla: grafit, diament i fullereny.. Dlaczego fosfor biały jest bardziej reaktywny od fosforu czarnego?Odmiany alotropowe mogą się różnić budową krystaliczną (np. diament i grafit są odmianami alotropowymi węgla), lub liczbą atomów występujących w cząsteczce (np. tlen tworzy cząsteczki dwuatomowe O 2, i trójatomowe O 3 - zwane ozonem).. Wszystko co związane z chemią ogólną.. Grafit.Własności fosforu i odmiany alotropowe Fosfor występuje, w kilku odmianach alotropowych.. Ze względu na różne właściwości, odmiany alotropowe posiadają szeroki wachlarz zastosowań.Odmiana mało aktywna chemicznie.. Odmiana,która jest nazywana fosforem czerwonym jest mieszaniną fosforu fioletowego (stanowi główny składnik) i fosforu białego.Fosfor czerwony jest produktem polimeryzacji fosforu białego,której końcowym ogniwem jest fosfor fioletowy.3.. 220 °C i pod ciśnieniem 12 000 atm.. Zastosowanie.Odmiany alotropowe fosforu Mniej znanymi pierwiastkami występującymi w postaci odmian alotropowych są: arsen, antymon, cyna, mangan, selen, uran, żelazo.. Znamy odmiany alotropowe węgla, arsenu, cyny, fosforu, antymonu, selenu, siarki.. Fosfor jest pierwiastkiem występującym w czterech odmianach alotropowych, jako: fosfor biały, czerwony, fioletowy oraz czarny.. Jeżeli masz uwagi, wątpliwości lub zastrzeżenia dotyczące aspektów chemicznych w tym szablonie, napisz o tym na stronie dyskusji Projektu Chemia.. Tlenek fosforu (V) P 2 O 5 wykazuje charakter kwasowy.. Dorosły, zdrowy człowiek powinien przyjmować fosfor w 800 - 1200 mg na dobę.. Odmiany alotropowe fosforu - czy sie uda otrzymać?.Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt