Opisz fosfor
około godziny temu.. Nie rozpuszcza się w wodzie i innych rozpuszczalnikach, wskutek czego nie ma .Dla krzemu typowymi domieszkami donorowymi są atomy 5 grupy układu okresowego (więcej elektronów walencyjnych), głównie fosfor.. Wejdź i dodaj zadane wypracowanie, projekt, prezentację.. W wodzie i alkoholu jest on prawie nie rozpuszczalny, nieco rozpuszcza się w eterze,.Fosfor nieorganiczny jest składnikiem prawie wszystkich produktów spożywczych przyjmowanych przez nas każdego dnia.. Tylko na zadanie.pl - bez żadnych opłat.Fosforus adalah unsur kimia yang memiliki lambang P dengan nomor atom 15. około godziny temu.. Nazwa pochodzi od zjawiska emisji słabego światła po wystawieniu na działanie tlenu.Fosfor - główne występowanie fosforu w ciele człowieka to układ kostny.. W układzie kostnym pełni funkcję wspierającą jego prawidłowy rozwój oraz utrzymanie odpowiedniej struktury beleczek kostnych.. Wprowadzenie domieszki dającej niedobór elektronów (w stosunku do półprzewodnika samoistnego) powoduje powstanie półprzewodnika typu p, domieszka taka zaś nazywana jest domieszką akceptorową ("przyjmuje .A foszfor a második legnagyobb mennyiségű ásványi anyag a szervezetben: felnőtt emberben 700-800 gramm található belőle.. φωσφόρος phōsphóros 'niosący światło', łac. phosphorus) - pierwiastek chemiczny, niemetal.Jedynym stabilnym izotopem fosforu jest 31 P. Produktami, które zawierają w swoim składzie fosfor są .Fosfor biały lub fosfor żółty - najaktywniejsza odmiana alotropowa fosforu.Biała, lepka, woskowata substancja o temperaturze topnienia 44 °C i wrzenia 280 °C; gęstość 1,8 g/cm³..

Fosfor po raz pierwszy został wyizolowany (jako biały fosfor) w 1669.

około 2 godziny temu.. Fosfor biały jest łatwopalny,świeci w ciemności-tzw.chemiluminescencja-orazjest silnie trujący.. Wypisz obowiązki pazia i giermka.. Zalecane spożycie tego pierwiastka to 580 g. Wchłanianie fosforu następuje głównie w jelicie cienkim.Fosfor biały jest silną trucizną: już 0,1 g fosforu wprowadzony do żołądka działa zabójczo.. Historia.Fosfor w wodzie i alkoholu jest on prawie nierozpuszczalny, nieco rozpuszcza się w eterze, łatwo - w trójchlorku fosforu, chlorku siarki i siarczku węgla.. 1921. około 2 godziny temu.. Fosfor w największych ilościach (około 85 proc.) znajduje się w kościach i zębach, w związku z tym (razem z wapniem) bierze udział w ich mineralizacji, a tym samym odpowiada za to, aby były zdrowe i mocne.Opisz: alotropie węgla,alotropie siarki,alotropie fosforu zadanie dodane 7 stycznia 2011 w Chemia przez użytkownika Ktoś ;) ( -4,050 ) [Szkoła podstawowa] opiszFosfor występuje w czterech odmianach alotropowych, jako: fosfor biały, czerwony, fioletowy oraz czarny.. Z ostatniego z wymienionych rozpuszczalników fosfor wydziela się po odparowaniu w postaci kryształów układu regularnego o połysku diamentowym.Fosfor je kemijski element koji je u periodnom sustavu elemenata određen simbolom P, atomskog (rednog) broja 15 i atomske mase 30,973762(2) ..

Reaguje z aktywnymi metalami tworząc fosforki, w których występuje na -3 stopniu utlenienia.

Najlepszym źródłem fosforu jest ser podpuszczkowy, nie brakuje go także w kaszy gryczanej, konserwach rybnych i rybach wędzonych spożywanych łącznie z ośćmi.. około 2 godziny temu.. Układ okresowy pierwiastków zwany również tablicą Mendelejewa jest to zestawienie wszystkich pierwiastków chemicznych w tabeli, uporządkowanych według wzrastającej liczby atomowej.. Tworzy dwie formy krystaliczne, α (układ regularny), stabilna w warunkach normalnych, oraz β (układ heksagonalny), stabilna poniżej -80 °C.Otrzymuje się go przez kondensację jego par .Fosfor redukuje metale półszlachetne i szlachetne z roztworów ich soli, utleniając się przy tym do jonu fosforanowego PO 4 3-.. W innych .Ontdekking.. 2010-04-27 20:34:32; Jakie dwa rodzaje brzegów występują no polskim wybrzeżu.. W którym roku założono partię faszystowską we Włoszech?.Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt